פסטה יכולה להיות בריאה – הבעיה היא איך שאנחנו אוכלים אותה
פחמימות הן מקור אנרגיה חשוב לגוף האדם – ואמנם פסטה יכולה להיחשב כ'קלוריות ריקות', אבל יש דרכים אחרות לצרוך את המזון הטעים והמנחם כדי לספוג את היתרונות התזונתיים

כל מי שמנסה לרדת במשקל, או לפחות לשמור עליו, יודע שצריך להימנע מאכילת פחמימות, בעיקר כאלה ריקות כמו לחם לבן או פסטה.

וכנראה שזה נכון – אבל לא בגלל שהפחמימה עצמה לא בריאה לגוף האדם, אלא בעיקר בשל הדרך בה אנו צורכים אותה. כך לפחות טוענת הדיאטנית שילה קדוגאן.

(צילום: Getty Images)

הכמות המומלצת פר אדם היא כ-60 גרם של פסטה לא מבושלת, שזה שווה ערך לבערך כוס אחת של פסטה מבושלת, כך לפי Barilla, שזו יצרנית הפסטה הגדולה בעולם. בממוצע, מנה אחת כזו מכילה כ-200 קלוריות, 40 גרם פחמימות, 6 גרם חלבון ו-1 עד 2 גרם של סיבים.

מכיוון שפסטה מורכבת בעיקר מפחמימות, רבים רואים אותה כערך תזונתי נמוך עם 'קלוריות ריקות', אבל פחמימות הן "מקור האנרגיה המועדף" על גוף האדם, אמרה קדוגאן.

תמיד רצוי לבחור פסטה מדגנים מלאים, אשר מכילה הרבה יותר סיבים וחלבונים, שהם שני רכיבים שגורמים לתחושת שובע לאורך זמן.

יתרה מכך, בימנו יש כל כך הרבה חלופות לפסטה שעשירות בסיבים וחלבונים – כמו פסטה מגרגירי חומוס או משעועית שחורה.

גם אופן ההכנה הוא חשוב. הוספת רטבים הכוללים חמאה, שמנת, גבינות ואפילו בשרים – כנראה יוסיפו הרבה קלוריות למנה ויפגעו באיזון של חומרים מזינים ומועילים לגוף. אבל כמובן שצריך רוטב כלשהו, וקדוגאן ממליצה להוסיף ירקות למנה, כמו למשל פסטה על בסיס מרינרה.

נוסף על כך, רובנו מגישים את הפסטה כמנה עיקרית ולא כתוספת, כך שסביר להניח שהכמות על הצלחת היא גדולה בהרבה מהמנה המומלץ.

"למעשה, כל מזון שנאכל בכמות גדולה או כחלק מתזונה לא מאוזנת באופן כללי, יכול להפוך במהירות ללא בריא", אמרה הדיאטנית. "הכל מסתכם באיזון על הצלחת".

YOU MIGHT ALSO LIKE