אחת ולתמיד: כל כמה זמן צריך להחליף את הבקבוק?
למרות שהם באים במגע רק עם מים, בקבוקי שתייה עלולים לצבור לא מעט חיידקים ללא תחזוקה שוטפת.אז - האם עדיף רב פעמי או פלסטיק? מהי תוחלת החיים של כל אחד ועל מה חשוב להקפיד כדי שהבקבוק יישאר נקי ובטוח לשימוש? הנה כל המידע

כשזה מגיע לבקבוקי פלסטיק ובקבוקים רב פעמיים בראש ובראשונה חשוב להקפיד על סטריליות מקסימלית. לפי מחקר חדש  - כל לגימה חוזרת מבקבוק פלסטיק אחרי שבוע ללא שטיפה שווה ערך לליקוק מושב האסלה. על פי תוצאות המחקר, אחד מבקבוקי המים הכיל יותר מ-900 אלף מושבות של חיידקים בממוצע לסנטימטר מרובע. זו לא סיבה לזרוק מיד את הבקבוק, אבל כן לשטוף אותו היטב היטב במים חמים ובסבון. אגב, אותו מחקר מצא שכ-25 אחוז מהאמריקאים שוטפים את בקבוקי המים שלהם רק כמה פעמים בשבוע, וכמעט 15 אחוז מהאמריקאים מנקים את בקבוקי המים שלהם רק כמה פעמים בחודש.

במחקר אחר, חוקרים השוו 30 בקבוקי מים חד פעמיים משומשים ל-30 בקבוקי מים חדשים שלא נפתחו. לאף אחד מבקבוקי המים החדשים לא היה זיהום, בעוד ש-90 אחוז מהבקבוקים המשומשים הכילו חיידקים פתוגניים, חלקם שרדו גם אחרי חיטוי לא מושקע מספיק.

שימוש חוזר בבקבוקי מים מפלסטיק מועיל לסביבה אבל האם הוא בטוח? החד-פעמיות של הבקבוקים שמה אותם בסיכון להשפעות חיצוניות ולא מומלצות. עדיף לא לעשות שימוש חוזר בבקבוקי פלסטיק מכל סוג אם הם מראים אפילו סימני בלאי קלים, כמו סדקים או שברים. אלה מאפשרים לכימיקלים לצאת מהם בקלות רבה יותר. כמו כן, אל תתנו לבקבוקי פלסטיק להתחמם, זה מאפשר לכימיקלים לצאת בקלות רבה יותר. לכן, גם עדיף לא לשטוף אותם במדיח כלים או להגזים עם הניקוי במים רותחים לפני המילוי מחדש.

שורה תחתונה, רוב סוגי בקבוקי הפלסטיק בטוחים לשימוש חוזר אם הם נשטפים כראוי במים חמים וסבון, ובכל מקרה, מומלץ לא לעשות שימוש חוזר בבקבוק מים מפלסטיק במשך יותר משלושה או ארבעה שבועות.

בקבוק רב פעמי: כל מה שחשוב לשים לב

החלופה הבטוחה והאסתטית הם כמובן הבקבוקים הרב פעמיים. הם טובים יותר לסביבה, שיקיים וסטריליים יותר כל עוד אתם מקפידים לנקות אותם בקביעות. בקבוקי מתכת או זכוכית לשימוש חוזר, גם קלים הרבה יותר לניקוי הודות למשטח החלק שלהם.

אבל גם בקבוקי מים רב פעמיים יכולים לאכלס חיידקים והמראה המצוחצח מבחוץ יכול להטעות. איתותי אזהרה יכולים לכלול בין היתר ריחות רעים באופן קבוע שעולים מהבקבוק לצד סדקים חיצוניים ופנימיים שמהווים בית חם לחיידקים. חיידקים גדלים בסביבות חשוכות ולחות, מה שהופך את החלק הפנימי של הבקבוק לכר גידול מושלם לחיידקים. בכל מקרה, המומחים ממליצים על תחלופה מינימלית של לפחות פעם בשנה.

לסיכום, הנה כמה טיפים לשמירה על בקבוק רב פעמי לאורך זמן:

שטפו את בקבוק המים מדי יום, גם אם אתם רק ממלאים את הבקבוק במים. כאמור, לח וקריר שם בפנים, אז זה המקום המושלם לחיידקים. גם עובש וטחב יכולים לצמוח בסביבה כזו.

לנקות במים חמים וסבון. אפשר גם מדי פעם להשתמש בחומץ לבן או סודה לשתייה לניקוי עמוק יותר, אם כי לא מומלץ לערבב את שני המרכיבים יחד.

השתמשו במברשת שיניים או במברשת ניקוי קטנה כדי להגיע לפנים הבקבוק ולנקות אותו עד לתחתיתו.

אל תשכחו לנקות את הפקק או המכסה של הבקבוק. חיידקים, עובש וטחב יכולים לצמוח גם כאן. אם לבקבוק יש קשית, נקו אותה בנפרדלאחר שטיפת הבקבוק, הניחו לו להתייבש. הכנסתו לארון סגור או למזווה כשהוא רטוב עלול להוביל לחיידקים, עובש וטחב. 

YOU MIGHT ALSO LIKE