מצמחים ועד חומרי ניקיון: כל הגורמים שיחמירו לכם את האלרגיות
רבים מאיתנו סובלים מתופעות שונות של אלרגיות, שמתגברות בעיקר בעונות כמו זו הנוכחית, שבה ניכרים שינויי מזג האוויר. בשמים, תבלינים ואפילו חומר החיטוי שנהוג לשים במי הבריכות – כל אלה ועוד עשויים להגביר את התופעה המטרידה. מה עושים ואיך מטפלים?

כ-20% אחוז מהאוכלוסייה מתמודדים עם תסמיני אלרגיה: נזלת, התעטשויות וגרד המתבטא באף, בעיניים, בחך ולעיתים בכל הגוף. מהם הגורמים לכך וכיצד אפשר להתמודד עם התופעות המטרידות האלו?

ישנם מספר גורמים עיקריים: פריחת צמחים: הגורם העיקרי לתסמינים של אלרגיה עונתית. כשהצמחים פורחים, הם משחררים לאוויר אבקנים קטנים ובלתי נראים לעין. אלה חודרים לגוף דרך האף, הפה, העיניים והעור. האבקנים מפעילים את מערכת החיסון וגורמים לתסמונות המוכרות של אלרגיה. גורמים אחרים יכולים להיות למשל חשיפה לאבק בית ואף לבעלי חיים, שבקרב אנשים מסוימים עשויים להפעיל את מערכת החיסון ולגרום לסימפטומים של אלרגיה.

בשמים, תבלינים ושינויי מזג אוויר

ישנם חומרים אחרים שעשויים לעודד את הופעת האלרגיות: ריחות של בשמים, תבלינים, אוכל, חומר חיטוי של בריכות, שינויים קיצוניים במזג אוויר - חודש יוני הנוכחי למשל מאופיין בימים חמים וכן בימים קרירים המלווים אפילו בגשם. גם מזגנים וריחות של עשן סיגריות עשויים לגרום לתסמינים זהים לאלרגיה.

איך מתמודדים ומפחיתים את התסמינים?

ראשית, רצוי להתרחק מהגורם האלרגני. עם זאת, בפועל לא מדובר במשימה קלה, בייחוד כשמדובר בגורם שנמצא בסביבתנו ללא יכולת להשפיע על כך או אפילו לדעת מכך. כמו כן, כיום ישנו מגוון גדול של תרופות שמסייעות להתמודד עם אלרגיה, וגם חיסונים שמשנים את התגובה של הגוף בעת חשיפה לגורמים של אלרגיה. בכל מקרה, כדי לטפל בבעיה חשוב להתייעץ עם רופא מומחה לאלרגיה על מנת לבחור את הטיפול המתאים והיעיל ביותר למטופל.

YOU MIGHT ALSO LIKE