האביב כבר כאן, והקיץ בפתח: אלה בעיות העור הנפוצות ביותר בעונה
תנאי הלחות, החום והיובש המאפיינים את העונה הנוכחית, עשויים להשפיע על העור שלנו. תופעות לא נעימות במיוחד כמו גרד, אדמומיות או פריחה שכיחות במיוחד. אך החדשות הטובות הן שבמקרים רבים ניתן לטפל בהן במהרה וביעילות

בתקופת סוף האביב ותחילת הקיץ רבים מתלוננים על בעיות עור שכיחות שנובעות מהשינויים ברמות הלחות וממזג האוויר ההפכפך. מובן שישנן גם סיבות הקשורות לנטייה גנטית המתבטאת עקב טריגר סביבתי. הנה כמה סוגים של תופעות עור שמטרידות בייחוד בעונה זו:

אטופיק דרמטיטיס (אסתמה עורית)

מדובר בבעיית עור דלקתית כרונית, המאופיינת בהתלקחויות ובהפוגות. קיימים טריגרים שונים לתופעה, כמו חיידקים ווירוסים או שהות ליד חומרי ניקיון, אך גם מזג האוויר המשתנה (בעיקר כשחם ויבש בחוץ), מוביל לגרד וליובש העור המלווה בפריחה האופיינית. המחלה פוגעת באופן חמור מאוד באיכות חייהם של הלוקים בה החל מקושי בשינה, דרך הפרעות שינה, הפרעות קשב וריכוז ועד לדיכאון. הטיפול המקובל בתופעה מורכב מטיפולים מקומיים בשילוב עם תרופות לפי חומרת המחלה. כמו כן, יינתנו המלצות הקשורות לשינוי באורח החיים כמו הימנעות ממקלחות ממושכות או לבישת בגדים מבדים מסוימים. אגב, בעיה זו שכיחה בכל הגילים אך בייחוד בגיל הילדות. 

דלקת אלרגית למגע (קונטקט דרמטיטיס)

דלקת מקומית בעור המתרחשת בתגובה למגע עם חומר כלשהו. התופעה מתרחשת בכל עונות השנה, אך היא עלולה להחמיר בעונה זו. סוג נוסף של דלקת אלרגית קשור למגע עם צמחים כגון תאנים או פירות הדר, בשילוב חשיפה לשמש הוא עשוי לגרום לתגובה מקומית קשה בקרב חלק מהאנשים.

דלקת עיניים אלרגית

לעיתים רבות, דלקת עיניים המופיעה בעונה זו, קשורה להופעת אטופיק דרמטיטיס. היא לרוב מתבטאת בצריבה עינית ובדמעת, והיא נגרמת כתוצאה מנטייה גנטית לצד חשיפה סביבתית לאבקני פריחה, פרוות בעלי חיים, קרדית האבק, חומרי ניקיון ועוד.

אקזמה דיסהידרוטית 

שלפוחיות קטנות מגרדות בכפות הידיים ובגלילי האצבעות. יש הסוברים כי מדובר בתת-סוג של אטופיק דרמטיטיס לצד גורמים נוספים כגון לחות והזעה. השלפוחיות מופיעות ומלוות בגרד עז, דלקת וכאב ובהמשך גם סדקים בעור הידיים. לעיתים רבות היא כרוכה בפגיעה תפקודית משמעותית.

אקנה

הגורמים לאקנה מגוונים ורבים: שינויים הורמונליים, שגשוג חיידקי ונטייה גנטית. גם שינויי לחות קיצוניים שמובילים ליובש או להזעת יתר עשויים להוביל להתלקחות הבעיה.

סבוריאה

מחלת עור כרונית נפוצה מאוד המופיעה באזורים עשירים בבלוטות חלב, כדוגמת פנים, קרקפת, בית חזה, בית שחי ומפשעות. היא מתבטאת בעור אדום, שמנוני ומגרד לצד קשקשת מרובה. שינויי מזג האוויר והלחות נכללים בין הטריגרים הרבים לתופעה, משום שהם גורמים לפעילות מוגברת ודלקתית של בלוטות החלב.

באופן כללי, הטיפול בתופעות השונות מותאם לפי סוג הבעיה וחומרתה. אם אתם סובלים מבעיית עור כלשהי, מומלץ לגשת להתייעץ עם רופא העור בהקדם. במקרים רבים, טיפול נקודתי או מתמשך עשוי להקל מאוד את הסימפטומים ולאפשר איכות חיים טובה יותר.

YOU MIGHT ALSO LIKE