כיצד סוג הדם משפיע על הגוף והנפש שלכם?
כבר חלפו קצת יותר ממאה שנה מאז שנחשפו שמונת סוגי הדם של האנושות. מאז חוקרים ומדענים מנסים להתחקות אחרי ההשפעות השונות של סוגי הדם ובעיקר לענות על השאלה - עד כמה הדם שלנו משמעותי ביחס למי שאנחנו?

הדם האנושי מסווג לארבע קבוצות עיקריות - A, B, AB ו- O. כל אות מתייחסת לסוג אחר של אנטיגן או חלבון, הנמצא על פני השטח של הכדוריות האדומות. בנוסף, כל סוג דם מסווג בחלוקה לפלוס ומינוס כך שסך הכול יש לנו 8 סוגי דם שונים שעוברים בתורשה ולא ניתנים לשינוי, לפחות לא באופן מכוון. סוגי דם שונים מביאים להיווצרות סוגים שונים של נוגדנים - כלומר של חלבונים שמערכת החיסון שולחת כדי לחסל פולשים. אז איך זה משפיע על הפעילויות השונות של הגוף ואולי אפילו על האישיות שלנו? 

סוכרת

הנתונים לגבי סוג הדם והקשר שלו לסוכרת עדיין סותרים. מחקר משנת 2020 מצא כי סוג דם Oהיה קשור לירידה בסיכון לסוכרת מסוג 2, וסוג דם B היה קשור לסיכון מוגבר. מחקר נוסף  בחן 750 משתתפים ומצא שהסיכון לפתח סוכרת מסוג 2 היה גבוה יותר בקבוצת דם A מאשר בכל קבוצת דם אחרת. ולצד זאת, מחקר גדול שכלל עשרות אלפי נשים הראה שלנשים עם דם מסוג O יש סיכון נמוך יותר לסוכרת מסוג 2, בעוד שקבוצות מסוג Aו-B נמצאות בסיכון גבוה יותר.

קרישי דם ושבץ מוחי

אנשים עם סוגי דם A ו-B נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח קרישי דם בהשוואה לאנשים שיש להם דם מסוג O, כך על פי מחקר משנת 2020 שבדק יותר מ-400,000 אנשים. הנתונים הראו כי לסוגים A ו-Bיש סיכוי גבוה יותר ב-50% לפתח קרישי דם ברגליים, ו-47% יותר סיכוי לפתח תסחיף ריאתי.

נתון מעניין נוסף שהחוקרים מצאו הוא שבהשוואה לאנשים עם דם מסוג O, לאלו עם סוג A או B היה סיכון גבוה יותר ב-8% להתקף לב וסיכון מוגבר ב-10% לאי ספיקת לב. סוג דם עלול להשפיע גם על הסיכון לשבץ מוחי. מחקר שסקר עשרות מחקרים בנושא מצא כי אנשים עם סוג A היו בסיכון גבוה ב-16% ללקות בשבץ מאשר אנשים עם סוגי דם אחרים, ואלה עם סוג O היו בסיכון נמוך.

דיאטה לפי סוג דם - האם יש כזה דבר?

אי שם ב-1996 פרסם נטורופת בשם פיטר ד'אדאמו ספר שנקרא "אכול נכון לפי סוג הדם שלך." לטענתו סוג הדם הוא הגורם החשוב ביותר בקביעת תזונה המותאמת לפי סוגי המזונות שהיו נפוצים במהלך הזמן בהיסטוריה שבו סוג הדם התפתח.

נכון להיום אין מחקר שתומך בכך שדיאטה לפי סוג דם היא אכן יעילה להורדה במשקל. מחקר שהתחקה אחרי כלל הנתונים שפורסמו בנושא מצא שלסוג הדם לא הייתה השפעה על משקל הגוף, אחוז השומן בגוף וריכוזי השומנים בגוף בקרב אנשים שאימצו את השיטה. הנה סוגי המזונות שעליכם לאכול בהתאמה לסוג הדם שלכם:

בעלי דם מסוג O צריכים לבחור במזונות עתירי חלבון ולאכול הרבה בשר, ירקות, דגים ופירות אך להגביל דגנים, שעועית וקטניות. יש להימנע מחיטה, תירס ומוצרי חלב.

בעלי דם מסוג A צריכים לבחור בפירות, ירקות, טופו, פירות ים, הודו ודגנים מלאים אך להימנע מבשר. יש להימנע מחלב, חיטה, תירס ושעועית.

אלה עם דם מסוג B צריכים לבחור תזונה מגוונת הכוללת בשר, פירות, מוצרי חלב, פירות ים ודגנים. יש להימנע מעוף, תירס, בוטנים וחיטה.

בעלי דם מסוג AB צריכים לאכול מוצרי חלב, טופו, כבש, דגים, דגנים, פירות וירקות. יש להימנע מעוף, תירס, כוסמת ושעועית.

זיכרון וסוג דם 

צוות חוקרים עקב אחרי התפקוד הקוגנטיבי של יותר מ-30,000 אנשים במהלך תקופה של כמה שנים. בתום תקופת המחקר, התפתחה ירידה קוגניטיבית משמעותית ב-495 אנשים. החוקרים מצאו שסוג דם מסוים אחד הוכיח סיכון גבוה יותר לירידה קוגניטיבית: סוג הדם AB. הם היו בסיכון גבוה ב-82% לסבול מקשיים בזיכרון ושפה לצד תסמינים שיכולים גם לאותת על הופעת דמנציה.

YOU MIGHT ALSO LIKE