להיפרד מהכאב: טיפים מהרפואה הסינית לשיכוך כאבים
טיפול בכאב בעולם הרפואה סינית מותאם באופן ספציפי לסוג הכאב ולמטופל, כאשר כל כאב מפורש כחסימה אשר יכולה להיגרם ממגוון רחב של גורמים, הנה כמה מהם והכאבים שהם מביאים עמם, וכמובן - כיצד ניתן לטפל בהם

בשנים האחרונות הצטברו מחקרים רבים המצביעים על יכולתה של הרפואה הסינית לסייע בטיפול בכאבים. כאמור, כל כאב בעולם זה, מעיד על חסימה כלשהי, הנובעת בעקבות תסמינים שונים. הנה רשימה קצרה של מצבים כאלה שחשוב להכיר.

חוסר זרימת דם שמובילה לתקיעות של דם: מצב שמביא לרוב לכאבים הקשים ביותר. מדובר על כאב חד ודוקר כמו: כאבי מחזור חריפים, מיגרנות קשות, כאבי גב קשים מאוד. בטיפולים במצב כזה ננסה להביא להקלה באמצעות ייצור של תנועה קלה שתשחרר את התקיעות, לצד חימום של האזור (בטן תחתונה או גב תחתון למשל).

הצטברות של לחות: כאבים שמלווים ומאופיינים בתחושת כבדות ונפיחות כמו: דלקות מפרקים, מיגרנות עם תחושה של מגבת רטובה שעוטפת את הראש וכדומה. הלחות היא למעשה נוזלים שהצטברו בגוף וגרמו עם הזמן לכאב באזור ההצטברות. 

חדירה של רוח קרה לגוף: כאב פתאומי, שמופיע בדרך כלל באזור פלג הגוף העליון (הצוואר והשכמות). הוא נגרם מחשיפה לא מבוקרת לקור (מזגנים, יציאה עם שיער רטוב מהבית ועוד). גם מיגרנות פתאומיות יכולות להתאים לתיאור, בעיקר בעורף. הפתאומיות של הכאב נובעת מפני שהקור חודר לגוף ללא התראה ועולה מעלה. כדי לטפל בסוג כזה של כאב, המטפל יתמקד תמיד בסילוק הקור והרוח ובהנעת הדם.

השלב הבא - התאמת אחת או יותר מטכניקות הקיימות ברפואה הסינית שיוכלו לסייע בטיפול בכאבים האלה:

דיקור סיני

הגוף מחולק למערכת מסלולי אנרגיה הנקראים מרידיאנים, המסלולים האחראים על תנועה סדירה של צ'י ודם בגוף. המטפל, בעזרת תשאול מעמיק, לצד אבחון של הדופק והלשון, מאתר את המקור העמוק לכאב. אחר כך עוברים לשלב המעשי של הטיפול - החדרת מחטים עדינות וסטריליות לאורך המרידיאן ה"תקוע" שמאפשרות את פתיחת המסלולים ותנועה חלקה של צ'י ודם. המטרה של הפעולה הזאת היא להוביל להקלת הכאב.

צמחי מרפא סיניים 

קיימים כמה צמחים עיקריים לטיפול בכאב, חלקם ידועים לכל בית בעולם המערבי. כך למשל, כורכום נחשב מצוין כמניע דם ויוכל לסייע בהקלה על כאבי מחזור, דלקות מפרקים וכאבי כתפיים. 

ענף עץ התות, שנקרא "סאנג זי", משמש גם הוא להקלת כאבים, לשיפור זרימת הדם, ולכן המטפל יתאים אותו למטופלים שמתמודדים עם מיגרנות או כאבי גב המקרינים לגפיים ועוד.

גם קינמון, צמח האנגליקה ועוד רבים וטובים משמשים לטיפול במגוון רחב של כאבים – הסוד הוא בהתאמה האישית של פורמולת הצמחים לכל מטופל, המצב שלו והמאפיינים הייחודיים שלו. אין ליטול צמחי מרפא ללא התייעצות עם מטפל מקצועי.

טווינא

מדובר על אומנות הפיזיותרפיה הסינית שבאמצעות מגע על הגוף, לחיצות ממוקדות על נקודות הדיקור וטכניקות מיוחדות נוספות יכולה להקל כאבים, לעיתים קרובות בצורה משמעותית.

ולבסוף, גם תזונה

על פי הרפואה הסינית לתזונה יש חשיבות עצומה שיכולה להשלים את הטיפול הפיזי. קיימים מזונות שיעזרו לטיפול בכאב כגון: אננס, אבטיח, גריסי פנינה ותבלינים כמו: הל, קינמון וכורכום, שיהיו כולם רכיבי חובה במטבח אצל מטופלים הסובלים מכאב כרוני.

YOU MIGHT ALSO LIKE