קחו אוויר: 10 סימנים שאתם בסטרס
הראש כואב לעיתים תכופות? סובלים מאקנה בגיל מבוגר? חורקים שיניים בלילה? אלו רק חלק מהתסמינים אשר יכולים להעיד שאתם לחוצים. השלב הראשון הוא לאתר את הסמינים ולדעת כיצד לטפל בהם. הנה עשרה כאלה שאמורים להדליק אצלכם נורה אדומה

אם אתם נמצאים במצב מתמשך של לחץ בגלל העבודה או החיים האישיים, התסמינים יכולים להיות לא בולטים במיוחד, וכך למעשה אפשר להמשיך שנים, ולגרום נזק רפואי משמעותי לגופנו מבלי לדעת. כידוע, לחץ הוא גורם סיכון לבעיות נפשיות ורפואיות שונות, הוא רווח בחברה המערבית ומגיע מכיוונים רבים: עבודה, לימודים או משפחה. 

החדשות הטובות הן שיש אמצעים פשוטים שיכולים לעזור לנו להתמודד טוב יותר עם לחץ. לדוגמה, מדיטציה היא כלי יעיל מאוד להפחתת לחץ, ספורט, קריאה, הקשבה למוזיקה, טיול בטבע ועוד ועוד. אם אתם חווים אחד או יותר מהתסמינים הבאים, קחו הפסקה, כבו את הטלפון וצאו להליכה.

כאבי ראש בסוף השבוע

כאשר אתם תמיד תחת לחץ אתם לא תמיד שמים לב למה שקורה בגוף שלכם, לכן, לפעמים, דווקא הפוגה מהלחץ יכולה לגרום לכאבי ראש. פעמים רבות הלחץ מתבטא בכאבים – בעיקר כאבי ראש וכאבי בטן. כדי להפחית את הנזקים הקפידו על שינה סדירה ותזונה נכונה.

כאבי מחזור קשים

מחקר של אוניברסיטת הרווארד מצא כי נשים לחוצות יותר נוטות לחוות כאבי מחזור קשים פי שניים. החוקרים קישרו את הממצאים לחוסר איזון הורמונלי שמתרחש כאשר אנחנו בלחץ. התעמלות יכולה להפחית את עצימות הכאבים בצורה משמעותית, זאת על ידי הפחתת פעילות מערכת העצבים הסימפתטית.

כאבים בפה

לסת כואבת יכולה להיות סימן לחריקת שיניים, שיכולה לקרות בזמן השינה כאשר אנחנו נמצאים במצב של לחץ. אם חריקת שיניים היא בעיה שאתם מתמודדים איתה, ניתן לקבל סד מרופא השיניים שלכם שימנע מכם לחרוק שיניים מתוך שינה.

חלומות מוזרים

כאשר אנו לחוצים אנחנו מתעוררים לעיתים קרובות יותר, מה שגורם לכך שדימויים שליליים יחזרו על עצמם לאורך כל השינה שלנו. הרגלי שינה טובים יותר יכולים למנוע זאת. נסו לישון בין 7 ל-8 שעות בלילה, והימנעו מצריכת אלכוהול וקפאין לפני השינה.

חניכיים מדממות

אנשים ששרויים תחת לחץ נוטים לסבול יותר מדימומי חניכיים. כאשר הורמון הקורטיזול נמצא ברמות גבוהות בדם, מערכת החיסון שלנו יכולה להיפגע, ובכך לאפשר ליותר חיידקים לחדור אל החניכיים שלנו. אבל חוץ מלצחצח שיניים יותר, יש גם פתרונות אחרים כמו לישון יותר ולהתאמן יותר. אלו יכולים לעזור להוריד את רמות הלחץ שלכם.

אקנה

לחץ מגביר את הנטייה שלנו לדלקות וזיהומים, מה שיכול לגרום להתפרצות של אקנה גם בגיל מבוגר. הרגיעו את העור שלכם עם קרמים שיגנו עליכם מפני יובש וגם מפני חיידקים. אם זה לא מספיק, כדאי שתפנו לרופא העור שלכם לצורך טיפול מותאם שיפתור לכם את הבעיה.

גירודים בעור

גירודים בעור יכולים להיגרם כתוצאה מלחץ, וכך גם התפרצויות של מחלות עור כמו דרמטיטיס, אקזמה ופסוריאזיס. התגובה של הגוף שלנו ללחץ משפיעה על מערכת העצבים שלנו, מה שיכול לגרום לתחושות גירוד בעור.

החרפה באלרגיות

הורמוני לחץ גורמים לייצור חלבון בדם הגורם לתגובות אלרגיות בגוף. במחקר שנעשה באוהיו נמצא כי משתתפים אלרגיים הפגינו יותר תסמיני אלרגיה לאחר שעשו מבחן שמטרתו לעורר חרדות, לעומת לאחר שעשו מבחן שלא עורר חרדה.

כאבי בטן

חרדה ומתח יכולים לגרום גם לכאבי בטן. מחקר שבדק כ-1,500 משתתפים מצא כי משתתפים שהיו לחוצים ברמות גבוהות יותר נטו לסבול יותר מכאבי בטן. התיאוריה היא שכאשר הגוף נכנס למצב של לחץ, הוא משבית מערכות שהן פחות חיוניות להישרדות שלנו בכדי לשמור על האנרגיה שלנו. מערכת העיכול היא בדרך כלל הדבר הראשון שמושבת בגוף, מה שגורם לכאבי בטן, שלשולים ואפילו הקאות.

YOU MIGHT ALSO LIKE