נעים להכיר: הפרי הכי בריא שלא הכרתם עד היום
חבוש הוא קרוב משפחה של התפוח והאגס, ובהיסטוריה הרחוקה הוא נחשב לתרופה לבעיות במערכת העיכול. איזה עוד השפעות יש לו, והאם הוא מסייע לסוכרתיים? הנה כל היתרונות שיש לפרי המיוחד שכדאי להכיר

חבוש הוא פרי שמקורו באסיה ובים התיכון. הוא טופח לראשונה ביוון העתיקה וברומא כאשר הוא שימש כסימן לאהבה ושפע. חבושים הם קרובי משפחה של פירות אהובים כמו תפוחים ואגסים. החבוש מכיל תרכובות פקטין (סוג של סיב תזונתי) וטאנינים (סוג של נוגדי חימצון), ויש בו ריכוז גבוה של פרוקטוז, אשלגן, ברזל, סידן, זרחן ונחושת. עונת החבושים מתחילה בספטמבר-אוקטובר. חלקנו נוהגים לאכול אותם בראש השנה. בואו נכיר אותו קצת יותר לעומק את יתרונות החבוש.

מכיל נוגדי חמצון חזקים

רבים מהיתרונות הבריאותיים של חבושים יכולים להיות קשורים לתכולת נוגדי החמצון הגבוהה של הפרי. נוגדי חמצון מפחיתים דלקות ושומרים על התאים מפני נזקי רדיקליים חופשיים שגורמים לנזק לתאים. על פי מחקרים מסוימים, נוגדי חמצון המצויים בחבושים, כמו פוליפנולים בשם קוורצטין וקאמפרול, עוזרים להפחית דלקות ולהגן מפני מחלות כרוניות כמו מחלות לב.

מפחית בחילות בהריון 

בחילות והקאות הם שניים מהתסמינים המוקדמים השכיחים ביותר של הריון. על פי מחקרים מסוימים, חבושים עשויים לסייע בהקלה על תסמינים אלו. מחקר בנושא מצא כי כף אחת (15 מ"ל) של סירופ חבושים הייתה מועילה במידה ניכרת מ-20 מ"ג של ויטמין B6 בהפחתת בחילות הנגרמות בהריון בקבוצת מחקר של 76 נשים הרות. אמנם ממצאים אלו נותנים תקווה, אך עדיין יש צורך במחקר נוסף בתחום.יכול לסייע בדלקות במערכת העיכול
חבושים שימשו באופן מסורתי עבור מגוון בעיות עיכול בתקופות של ימי קדם. מחקר חדש מצא כי תמצית חבושים עשויה להגן על רקמת המעי מנזק הנגרם על ידי מחלות מעי דלקתיות (IBDs) כגון קוליטיס כיבית. תמצית ומיץ חבוש הפחיתו באופן משמעותי את הפגיעה ברקמת המעי הגס בחולדות עם קוליטיס כיבית במחקר בהשוואה לקבוצת ביקורת. כמובן שנדרשים מחקרים נוספים בבני אדם על מנת לאשש תוצאות אלו.

טיפול בכיבים בקיבה
כימיקלים צמחיים המצויים בחבושים עשויים לסייע בטיפול בכיבים בקיבה. במחקרי מבחנה, מיץ חבוש דיכא את הצמיחה של הליקובקטר פילורי, חיידק המקושר לכיב קיבה. במחקר שנעשה על חולדות, תמצית חבושים הוכחה כמגינה מפני כיבי קיבה הנגרמים על ידי אלכוהול.

הקלה בתסמיני ריפלוקס חומצי
מחקרים רבים מצביעים על כך שסירופ חבושים יכול לעזור בניהול תסמיני GERD, המכונה גם ריפלוקס חומצי. במחקר שנמשך 7 שבועות על 80 ילדים עם ריפלוקס חומצי, תוספת סירופ חבושים על בסיס יומי נמצאה מועילה בדיוק כמו נטילת תרופה לריפלוקס. במחקר אחר, מינון של 10 מ"ג סירופ חבושים לאחר הארוחות הוכח כיעיל באותה מידה כמו תרופה סטנדרטית בהפחתת תסמיני ריפלוקס חומצי במחקר שנערך על 137 נשים הרות. במחקר של 4 שבועות של 96 ילדים עם ריפלוקס חומצי, שימוש בתרכיז חבושים בנוסף לרפואה הסטנדרטית הקל על תסמינים כמו הקאות, הימנעות ממזון, גיהוקים וכאבי בטן יותר מאשר שימוש בתרופה לבדה.

ידידותי לרמות הסוכר
הפרי, העשיר בסיבים, ויטמינים, מינרלים ובפלבנואידים וטאנינים (נוגדי חימצון), יכול להיות בעל אינדקס גליקמי נמוך כתוצאה מתכונות אלו כך שיכול להשפיע באופן מתון על רמת הסוכר בדם סוכרתיים יכולים לבדוק את השפעת הפרי על רמות הסוכר שלהם באופן אישי באמצעות ניטור רמות הסוכר, בעזרת מד סוכר רציף או גלוקומטר (מד סוכר לבדיקת סוכר מהאצבע).

YOU MIGHT ALSO LIKE