ניצחון לשמרנים בקליפורניה: ביהמ"ש הפדרלי הפך את 'חוק המחסניות' השנוי במחלוקת
בית המשפט הפדרלי בסן דייגו קבע כי יש לבטל את החוק האוסר על החזקת מחסנית של עשרה כדורים או יותר. עם זאת, התובע הכללי הדמוקרטי כבר הודיע שהמדינה מתכוונת לערער

מדינת קליפורניה לא יכולה לאסור על תושביה להחזיק מחסניות של 10 כדורים או יותר, כך פסק אתמול (שישי) בית המשפט הפדרלי במדינה המוזהבת.

אילוסטרציה (צילום: AP)

על אף הפסיקה הדרמטית של השופט הפדרלי רוג'ר בניטז, האיסור צפוי להישאר בתוקף בתקופה הקרובה, מאחר שהתובע הכללי הדמוקרטי, רוב בונטה, כבר הודיע כי בכוונתה מדינה לערער.

מדובר בפעם השנייה שבה השופט בניטז מבטל חוק בקליפורניה הקשור למחסניות. בפעם הראשונה שבה עשה זאת, בשנת 2017, בית המשפט הפדרלי לערעורים הפך את החלטתו.

אלא שכעת המצב שונה, שכן בשנה שעברה בית המשפט העליון של ארצות הברית הציב סטנדרטים חדשים לאופן שבו השופטים יכולים לפרש את חוקי הנשק. הסטנדרט החדש נשען יותר על היסטוריית הפיקוח של כלי נשק בארצות הברית, ופחות מביא בחשבון שיקולים של טובת הציבור.

התובע הכללי של קליפורניה, רוב בונטה (צילום: AP)

בעקבות זאת, בית המשפט העליון צפוי לדון בחוק הקיים בקליפורניה, האוסר על החזקת מחסנית "בעלת קיבולת גבוהה" (כלומר, עם מקום לעשרה כדורים או יותר). יש לציין כי מדובר באחד משלושה חוקים בקליפורניה שנבחנים מחדש בעקבות הסטנדרט שהציב ביהמ"ש העליון (שני החוקים האחרים נוגעים לאיסור על החזקת רובי סער והגבלת כמות התחמושת שניתן לרכוש).

בפסיקתו הסביר בניטז כי "אין שום מסורת אמריקאית הקוראית להגביל את התכולה של המחסנית. מחסניות נשלפות יצרו בעיה היסטורית שקשורה לכלי נשק: כאשר הכדורים נגמרים ונאלצים לשים כדורים חדשים בתהליך ארוך ואיטי". עוד כתב השופט כי "היו ועוד יהיו מקרים שבהם יזדקקו ליותר מעשרה כדורים כדי לעצור תוקפים. ולמרות זאת, תחת החוק הזה, המדינה אומרת, 'חבל'".

התובע הכללי בונטה מסר שמחסניות עם קיבולת גבוהה הן פריט חשוב למבצעי אירועי הירי ההמוניים: "אנחנו סבורים שבית המשפט הפדרלי שגה, נפעל במהירות על מנת לתקן את הטעות המסוכנת הזו", אמר.

YOU MIGHT ALSO LIKE