זו בעיית העור הנפוצה שמופיעה בקרב ילדים בעונת הקיץ
לפי הנתונים ברחבי העולם - לאחרונה חלה עלייה במקרים של ילדים שסובלים מזיהום העור השכיח – אימפטיגו. מהם תסמיני המחלה, איך אפשר לצמצם את הסיכוי להידבק וגם: מדוע מדובר בתופעה השכיחה יותר בקיץ? הנה כל התשובות

אם הילדים שלכם סובלים מנגעי עור דלקתיים לאחרונה – כדאי שתבדקו אם לא מדובר באימפטיגו. מדובר על זיהום עור שכיח ומידבק ביותר, מין מחלה זיהומית המתבטאת ברבדים דלקתיים בעור המכוסים בגלד דבשי. היא נגרמת בעקבות חשיפה לחיידק סטפילוקוק אארוס (Staphylococcus aureus). למעשה, כ-30% מהאוכלוסייה הם נשאים של החיידק, השוכן בד"כ בנחיריים שלנו או בקפלים כמו בית השחי או המפשעות.

הסיבה שרואים יותר אנשים, ובייחוד ילדים, הסובלים מהבעיה דווקא בתקופה האחרונה קשור לעובדה שמדובר בעונת הקיץ. בקיץ לרוב מבלים יותר בבריכות, משתמשים במגבות משותפות, מזג האוויר חם ולח ובאופן כללי פחות קל לשמור על תנאי היגיינה נאותים. כיוון שמדובר, כאמור, במחלה מידבקת מאוד, מי שיותר נוטה להידבקות הם בד"כ ילדים ששומרים על מגע קרוב יותר ופעילים באזורי משחק צפופים.

כמו כן, יש גורמים נוספים שעלולים להגביר את הסיכוי להידבק: הסובלים מבעיות עור למשל נוטים יותר להיפגע מהחיידק, כמו למשל חולי אטופיק דרמטיטיס שהעור שלהם יותר רגיש וחדיר. זה קשור גם לנטייה החיסונית שלהם ולעמידות מפני מחוללי מחלה. מעבר לכך, כל פגיעה בשלמות העור עלולה לחשוף אותנו לחיידק – עקיצות שמגרדים, חבלות. אגב, זו סיבה נוספת לכך שילדים יותר נוטים להידבק יותר בחיידק.

הטיפול משתנה בהתאם לחומרת המחלה. במקרים מסוימים, כשהמצב קל יחסית המחלה יכולה לחלוף מעצמה. במקרים קלים לרוב יינתן מרשם למשחה אנטיביוטית, ובמקרים מפושטים יותר, ייתכן שיידרש טיפול אנטיביוטי פומי. כמו כן, לדבריה כאשר מדובר במקרים חוזרים של המחלה לעיתים יומלץ על טיפול לאף בצורת משחה אנטיביוטית ייעודית. לסיכום, לאורך כל הקיץ חשוב לשמור על תנאי היגיינה טובים, להימנע משימוש במגבות משותפות ולשטוף היטב ידיים במים ובסבון. 

YOU MIGHT ALSO LIKE