למה השרירים כואבים אחרי אימון ומהן הדרכים הטובות ביותר לטפל בהם?
בין שאתם עושים פעילות ספורטיבית בתדירות גבוהה או שהחלטתם לעשות זאת בתקופת זמן מסוימת – ככל הנראה סבלתם לאחר מכן מכאבי שרירים. אז מה בדיוק גורם לגופנו לחוש כאב ומה ניתן לעשות כדי להקל אותו? הנה כל המידע

כולנו מכירים את הרגע הזה שחוזרים לעשות פעילות גופנית לאחר חופשה או כאשר מבצעים פעילות גופנית חדשה - השרירים כואבים ובמשך במשך כמה ימים לאחר מכן חשים קושי בתנועה וקושי לבצע פעילות פשוטה כמו להתלבש או לעלות במדרגות. כאב זה נקרא כאב שרירים מאוחר, אך מה גורם לכאב ומהן הדרכים לטפל בזה?

כאבי שרירים מסווגים כפגיעה ביכולת הכיווץ של השריר. התחושות שחווים בפגיעה יכולות לנוע בין נוקשות שרירים קלה, אשר נעלמת במהירות במהלך הפעילות השגרתית, לכאב מתיש וחמור המגביל את התנועה. החדשות הטובות הן שכאבי שרירים יחלפו מעצמם אם תתנו לגופכם די מנוחה. אם תאמצו את ההמלצות שריכזנו עבורכם, האימון הבא כבר יהיה קל יותר.

אז מה גורם לנזק בשרירים ולכאב? 

הסברה המרכזית היא הכוח שמופעל במהלך תרגול אקסצנטרי שפוגע במבנה השרירים וגורם לכאב ברקמות החיבור. הדבר גורם לחוסר איזון ברמת הסידן, מה שגורם לנזק נוסף. או לחלופין, עלולה להיווצר גם דלקת. הפעילות גורמת לכאב עצבי בתוך 48 שעות והיא מלווה בנפיחות, שגורמת לכאב להתעצם.

מהן הדרכים היעילות ביותר לטיפול בשרירים כואבים?

עיסוי: השיטה הידועה לכל היא עיסוי, שבאמצעותו ניתן להרגיע את הגוף. העיסוי יכול להפחית את הכאב, בייחוד אם הוא מתבצע בתוך 48 שעות מפעילות מאומצת.

מתיחות: מתיחות המתבצעות בצורה נכונה ומושכלת אמורות להחזיר לשרירים את הגמישות שאבדה ולשמר טווחי תנועה תקינים.

רולר: השימוש במגוון אביזרים כאמצעי לעיסוי עצמי הינו אפקטיבי במיוחד, כאשר הרעיון הוא להתגלגל עליו וכשנתקלים בנקודה רגישה נשארים בה, מעסים את האזור כנגד משקל הגוף וכך משחררים את הרקמה ומשפרים את התנועתיות.

תחבושת אלסטית: חבישת תחבושת אלסטית לאחר פעילות גופנית גורמת לחלבון המגיב להחיש את ההבראה. 

אמבטיה קרה: מומחים סבורים שטבילה במים קרים עוזרת בהפחתת התהליכים הדלקתיים בשריר ובהפחתת הכאב הנלווה לכך. מכאן, אמבטיות של מים קרים או של קרח פופולריות בקרב ספורטאים מקצוענים וחובבים המנסים להפחית את תחושת הכאב, הנפיחות והנוקשות בשרירים. 

תא לחץ: מטרת התא לחץ היא להעלות את כמות החמצן המגיע לרקמות דרך מערכת הנשימה. החמצן הינו מרכיב חיוני בריפוי פצעים והיעדר אספקת חמצן ראויה עשוי לפגוע ביכולת הגוף לרפא את פצעיו. לשם כך, יש להעלות את כמות מולקולות החמצן הנמצאות בכל יחידת שאיפה. בזמן הטיפול בתא לחץ מועלית כמות החמצן המומס בדם מ-100 מ"מ כספית ל-1,100 מ"מ כספית ואף למעלה מכך במקרים מסוימים. כאשר כמות מולקולות החמצן הנמצאות באוויר הננשם עולה, יותר חמצן מגיע לראות, נספג למחזור הדם ומשם מגיע לרקמות השונות בגוף ועוזר לבנות אותן מחדש.

YOU MIGHT ALSO LIKE