נפלאות שמן הזית: 11 סגולות בריאותיות של השמן הכי ישראלי שיש
הוא טעים ומשדרג כל מאכל, תבשיל וסלט, אך שמן הזית מביא עימו גם שלל יתרונות בריאותיים חשובים במיוחד. ריכזנו מספר מעלות מפתיעות הקיימות בשמן האהוב, שיגרמו לכם להוסיף אותו לתפריט היומי שלכם כבר ממחר

שמן הזית טוב לשימוש לא רק במטבח. עוד מימי קדם הוא היה ידוע בסגולותיו והוא מרכיב חשוב בתרופות שונות המיועדות למלחמה בצינון, קמטים, כולסטרול ועוד ועוד. כמו כן, צריכת שמן זית עשויה גם למנוע מחלות רבות, ביניהן סרטן המעי הגס וסרטן השחלות.

הנה כמה סגולות מרכזיות של שמן הזית:

1.מאזן את לחץ הדם והכולסטרול ומונע התקפי לב

 לאנשים הסובלים מיתר לחץ דם מומלץ להרתיח עלי זית בכמות מדודה ולמרוח מספר פעמים ביום את שמן הזית שנוצר מהתהליך. מחקרים הראו כי שמן זית הינו תרופה לגיטימית להורדת לחץ דם, וחולים ציינו כי צריכת שמן זית אפשרה להם להמעיט ולעיתים אף להפסיק עם הטיפול התרופתי הרגיל. 

2. מקל על הצטננות

לאלו הסובלים מהצטננות וגודש באף מומלץ למרוח טיפות שמן זית מסביב ובתוך האף. הדבר יאפשר נשימה קלה יותר. 

3. הזנה לשפתיים יבשות 

מרוקנים תכולה של כמוסת ויטמין E לתוך כף שמן זית גדושה ומעסים לתוך העור. ממתינים חצי שעה עד שעה (אפשר גם לישון עם זה בלילה) ושוטפים.

4. מניעת קשקשים

מערבבים יחד שמן זית וכוהל 20% ביחס שווה, מורחים על הקרקפת ומעסים לתוך העור. הולכים לישון עם החומר למשך הלילה. התוצאה: שורשי השיער מתחזקים, והסוף לקשקשים. 

5. אמבטיה מרגיעה ומשחררת אנרגיות 

מוסיפים למי האמבט כף אצות ים, שתי כפות שמן זית ושתי טיפות שמן לבנדר. יושבים במי התערובת במשך 20 דקות. לאחר מכן מרוקנים את האמבטיה, ממלאים אותה במים נקיים ומוסיפים 2 כפות שמן זית. יושבים במים 10 דקות נוספות ושוטפים.

6. הברקת השיניים וסילוק כתמי ניקוטין 

מערבבים היטב שלוש כפות אבקת סודה לשתייה, שתי כפות מלח שולחני רגיל ושתי כפות שמן זית. טובלים את מברשת השיניים בתערובת ומצחצחים (את התערובת שנותרה ניתן לשמור במקרר לשימוש חוזר). 

7. הגנה למרפקים ולכפות הרגליים

מערבבים חלמון ביצה עם שתי כפות שמן זית וכף שמן שקדים. מורחים על האזורים היבשים, ממתינים 10 דקות ושוטפים.

8. טיפול בדלקות וכוויות בעור

לשמן הזית תכונות אנטי בקטריאליות, המפחיתות את הקמטים ומקלות על דלקות עור שונות ועל כוויות. הוא גם עשוי להקטין את הנגעים בעור לאחר חשיפתו לקרני השמש (UVB). 

9. חיזוק שורשי השיער 

ממלאים צנצנת בעלי רוזמרין ומכסים אותם בשמן זית. מחכים בסבלנות שבועיים-שלושה, כשמדי יום מנערים פעמיים את הצנצנת. בתום ההמתנה מסננים את השמן וסוחטים את העלים. את החומר שנשאר מורחים על השיער ומעסים לתוך הקרקפת. ממתינים כשעה וחופפים כרגיל. חוזרים על הטיפול פעם-פעמיים מדי שבוע.

10. טיפול למניעת נשירת שיער

מחממים מעט שמן, מורחים על הקרקפת בעזרת כריות האצבעות ולא שוטפים. מומלץ לחזור על הטיפול כל לילה.

11. טיפול להזנה ולחיזוק הציפורניים

מערבבים היטב שתי כפות משחת אזולין ושתי כפות שמן זית. מורחים בשולי הציפורניים, ממתינים 15 דקות ומסירים. טיפול אפשרי נוסף: מחממים מעט שמן זית וטובלים את אצבעות הידיים בשמן החמים למשך 20-15 דקות.

לסיכום, איזה שמן נחשב הכי בריא? 

קיים הבדל גדול בין שמן זית מכבישה קרה (נעשה על ידי דחיסת הזיתים, ללא הליכי עיבוד אחרים), לעומת שמן זית מכבישה חמה (מזוכך), הנוצר לאחר תהליכי חימום ועיבוד של הזיתים. שמן זית מכבישה קרה נחשב משמעותית בריא יותר. כמו כן, שמן זית בכבישה קרה ברמת חומציות של עד 0.8% הוא המיטבי ונקרא גם שמן זית כתית מעולה.

YOU MIGHT ALSO LIKE