הורים שימו לב: שמונה סימנים חשובים לבעיות שמיעה בקרב תינוקות וילדים
כיצד ניתן להבחין בסימנים המעידים על לקות שמיעה? מתי צריכה להידלק נורה אדומה? מה החשיבות של אבחון מוקדם ולאן צריך לפנות? הנה כל המידע שכדאי לדעת אודות בעיות שמיעה אצל פעוטות וילדים שיעזרו לכם לאבחן את הבעיה בהקדם

כאשר מתעורר חשד לירידה בשמיעה, חשוב לפנות לרופא המטפל ולבצע מגוון בדיקות בהתאם. לרידה בשמיעה סיבות רבות ומגוונות, כאשר לאחר מציאת הגורם לירידה ניתן לקבוע את תוכנית הטיפול המתאימה ביותר. הטיפול בבעיות השמיעה נחלק לטיפול רפואי תרופתי או ניתוחי, ולעתים המענה הינו שיקומי באמצעות מכשירי שמיעה שונים. 

בירידות שמיעה חמורות ועמוקות או בירידות מסוג חרשות חד צידית ניתן להציע ניתוחי שתל שבלול. כך או אחרת חשוב להתייעץ עם איש מקצוע על מנת לקבל מענה והסבר לגבי המצב והאפשרויות הקיימות לטיפול בבעיה.

כך תזהו את הסימנים ללקות שמיעה אצל תינוקות ופעוטות:

לא נבהלים מרעשים חזקים ופתאומיים

בגיל שנה וחצי עדיין לא אומרים מילים ראשונות

לא מפנים את ראשם למקום ממנו בוקעים צלילים קרובים, ולא מחפשים מהיכן הם מגיעים

לא מגיבים למוסיקה

לא מגיבים לקולות ההורים

לא בוכים

הבכי עם גוון קול מוזר

לא מחקים דיבור או צלילים

סימנים לזיהוי לקות שמיעה בקרב ילדים:

לא עונים כשקוראים להם 

מתקבל רושם של התעלמות מסביבתם

סובלים מקשיי ריכוז

ירידה בציונים בלימודים ואי מיצוי היכולות

יושבים קרוב לטלוויזיה בעת צפייה בה

מדברים בקול רם או צועקים הרבה

קול לא יציב

מגיבים לתסכול בתוקפנות פיזית ולא בצורה מילולית

מתבודדים. ונמנעים ממפגשים חברתיים

שיבושי היגוי שאינם תואמי גיל

לא עונים לעניין על שאלות

כאמור, אם אובחנה לקות שמיעה בבדיקה והוחלט כי יש צורך במכשירי שמיעה, חשוב לזכור כי פעוט לא יכול לתת משוב לגבי איכות השמיעה שלו, ולכן יש לוודא את איכות ההתאמה של מכשירי השמיעה באמצעות בדיקות שונות. ילדים נמצאים בתהליך צמיחה מתמיד, ולכן חשוב להיות במעקב צמוד אצל קלינאי תקשורת על מנת לוודא כי מכשירי השמיעה מתאימים מבחינה פיזית ומבחינת הכיוון שלהם לשלב ההתפתחותי בו נמצא הילד ולגודלה של האוזן המשתנה עם השנים.

כמו כן, חשוב לדעת כי מכשירי שמיעה לפעוטות וילדים חייבים להיות עמידים ללחות ולאבק, וצריכים להיות מותאמים מבחינת העמידות וגם מבחינת כיוונים אקוסטיים וטכנולוגיים לצרכים הייחודיים של ילדים.

YOU MIGHT ALSO LIKE