"חזרה למולדת ההיסטורית שלנו": 4 אזורים אוקראינים מצביעים במשאל עם על הצטרפות לרוסיה‏
הסכסוך במזרח אירופה מגיע לנקודת אל חזור לאחר שמיליוני אזרחים צפויים להצביע בימים הקרובים על הצטרפות לפדרציה הרוסית

מוקדם יותר היום, ‏(ו') החלו האזורים הכבושים על ידי רוסיה במזרח אוקראינה ‏‏להצביע במשאל עם על הצטרפות לפדרציה הרוסית‏‏, במה שנראה כהתפתחות הפוליטית הגדולה ביותר עד כה מאז הפלישה שהחלה לפני כשבעה חודשים.‏

משאל העם מתקיים בארבעה אזורים בדרום ובמזרח אוקראינה אשר ברפובליקות דונייצק ולוהנסק, ובחלקים גדולים של חרסון וזפוריז'יה, למרות שהאחרונות אינן תחת שליטה צבאית רוסית מלאה.

ההצבעה צפויה להימשך כחמישה ימים - כאשר ‏בסך הכל ארבעת האזורים מהווים ‏‏כמעט 20% משטחה של אוקראינה‏‏.

כזכור, ולדימיר פוטין נשבע השבוע להשתמש ב"כל האמצעים העומדים לרשותנו" - כולל נשק גרעיני - כדי להגן על "שלמותה הטריטוריאלית" של רוסיה.

כמובן, שסיפוח חלקים שלמים מאוקראינה לידי רוסיה, משמעותם שפוטין פרסם למעשה הצהרת הגנה צבאית מלאה גם על השטחים החדשים הללו.‏

במקביל, ‏לשכת הנשיאות האוקראינית גינתה את המהלך כבלתי חוקי וכ‏‏"מופע תעמולה"‏‏, והודיעה כי "כיום אין שום פעולה משפטית שנקראת 'משאל עם' בשטחים הכבושים".

‏כמו כן, תומכי אוקראינה במערב התייחסו גם הם בביטול להצבעה למרות ההכרה הנרחבת ‏‏כי התוצאות צפויות להיות מכריעות לטובת הצטרפות לרוסיה בהתחשב בכך‏‏ שמדובר במקומות בעלי אוכלוסייה רבה ומרוכזת של דוברי רוסית.

פרשנים מערביים רבים רואים את המהלך 'כאקט רוסי של ייאוש' שנועד להגיב למתקפת הנגד המוצלחת ברובה של הכוחות האוקראינים שאיימה על אחיזתה של מוסקבה במזרח המדינה מוקדם יותר החודש.

‏אך גורמים רשמיים מהרפובליקות הרוסיות המתפרקות שבדונבאס הצביעו על שנים של הפגזות ומעשי זוועה שנערכו על ידי המיליציות הצבאיות והלאומיות של אוקראינה כגדוד אזוב.‏

‏על פי נתונים בינלאומיים, ‏‏כ-14,000 בני אדם מתו‏‏ בסך הכל בקרב שני הצדדים עוד לפני הסכסוך הנוכחי, (מאז 2014).

ממשלת אוקראינה יזמה לאורך כל הדרך ניסיונות להטביע את חותמה על השפה והתרבות הרוסית.‏

"‏משאל העם המיוחל שנועד להחזיר את ההגינות לארצנו, את השלום לבתינו, ולבסס את מעמד דונבאס ‏‏כחלק מהמולדת ההיסטורית שלנו - רוסיה, החל‏", אמר ולדימיר בידיובקה, ראש מועצת העם של הרפובליקה העממית ‏‏בהצהרה‏‏.

‏נראה ‏‏שזוהי נקודת אל-חזור ‏‏בסכסוך המתווספת לצו "הגיוס החלקי" שפרסם פוטין השבוע.

YOU MIGHT ALSO LIKE