אחרי הצניחה - מחירי הדלק רואים עלייה
קשה לחזות את המשך המגמה במשאבה, שכן הדמוקרטים נאבקים להשאיר את המחירים נמוכים לקראת בחירות אמצע הקדנציה, אך ההסלמה במלחמה במזרח אירופה עלולה להיות בעלת השפעה נרחבת

בחירות אמצע הקדנציה מתקרבות, וממשל ביידן פועל במרץ להמשיך להוריד את מחירי הגז כדי למשוך קולות אל המפלגה  הדמוקרטית. ואכן, אחרי שבועות של ירידה מרשימה - המספרים מתחילים לטפס לאט.

(צילום: Getty Images)

המחירים הממוצעים הארציים עלו מ-3.678 דולר לליטר ל-3.68 דולר. כן, אמנם מדובר בעלייה של סנט בודד, אך הממוצע הארצי מטשטש את ההבדלים האזוריים. 

בין המדינות שראו עליות בשבעת הימים האחרונים הן: אריזונה, ארקנסו, קליפורניה, קולורדו, אינדיאנה, איווה, קנזס, מישיגן, מינסוטה, מיזורי, מונטנה, נברסקה, נבדה, ניו מקסיקו, דקוטה הצפונית, אוקלהומה, אורגון, דקוטה הדרומית, ויסקונסין, וויומינג ועוד. 

אנדרו גרוס, דובר איגוד הרכב האמריקאי (AAA), הגיב לשינויים במחירי המשאבה: "כל תקופה מסתיימת בשלב מסוים, כמו שהממוצע הארצי לגלון גז ירד ב-1.34 דולר מאז השיא שלו באמצע יוני. אבל יש גורמים גדולים שמושכים את מחירי הנפט העולמי - כמו מלחמה, נגיף הקורונה, מיתון כלכלי ועונת ההוריקנים. כל חוסר הוודאות הזה עלול לדחוף את מחירי הנפט למעלה, וככל הנראה לגרום למחירי משאבות גבוהים יותר".

מחירי הנפט נקבעים על ידי פקטורים שונים. כך למשל רוב מדינות ארצות הברית עברו להשתמש בבנזין חורפי, שמחירו הוא נמוך יותר. קליפורניה, אגב, שסובלת מהמחירים הגבוהים במדינה, עדיין לא ביצעה את המעבר - אך צפויה לעשות זאת בנובמבר.

דברים נוספים שהשפיעו על מחירי המשאבה היו העלאת הריבית ב-.0.75% שהכריז עליה הפדרל רזרב, שגרם למחירי הנפט לרדת. אך אז הם עלו בגלל החשש מהסלמה במלחמה בין רוסיה ואוקראינה כאשר הנשיא ולדימיר פוטין הכריז על גיוס של 300,000 חיילים, והם ירדו שוב עם התחזקות הדולר.

עוד סיבה למחירים נמוכים יותר היא כמות הביקוש. לפי נתוני מנהל המידע האמריקאי לאנרגיה (EIA), הביקוש לבנזין בארבעת השבועות האחרונים ירד ל-8.5 מיליון חביות ליום, שזו הרמה הנמוכה ביותר מאז פברואר. 

YOU MIGHT ALSO LIKE